-
Ultima ratio, czyli wspólnotowa ostateczność
„Dziwny jest ten świat…” W dn. 11 lipca 2016 r. zapadła w Grójcu Decyzja Nr 10.19/2016 – realizowanego postępowania administracyjnego, z wniosku przewodniczącej Zarządu mogielnickiej „Wspólnoty” – w sprawie: O ustalenie aktualnego wykazu osób uprawnionych do udziału we „Wspólnocie”. Decyzję o umorzeniu postępowania wydał po dwóch latach – z upoważnienia Starosty Grójeckiego – kierownik…
-
Notatki z rejestru członków
Wypisy (wybrane pozycje) z Rejestru członków-udziałowców mogielnickiej „Wspólnoty” (sporządzone w 1992 r. – dot. osób, z którymi należało odbudować kontakt) L.p. Imię i nazwisko, Adres zamieszkania, Tytuł udziału, Numer legitym., Wymiar udziału 1. Budziszewski Zygmunt, W-wa ul. Jasińskiego 6 m 4; grunt, 000203, 3 i ½ morgi; 2. Budziszewska Amelia, z Grudziądza, grunt, …
-
Trzeci zakręt dziejów
Prezentowany tu wykaz może być źródłem informacji dotyczącej lokalizacji i zasięgu wspomnianego pożaru, a tym samym – wieku mogielnickich domów drewnianych (czyli: które z nich odbudowano w 1861 r., a które są starsze?). Drewno pochodziło z Kompleksu Mogielnica, gdyż Kompleks Dąbrowa został zakupiony przez Komitet Leśny dopiero w roku 1884 – przy sposobności parcelacji majątku.…
-
Wspólnota, czyli: zapis własności wspólnej
Anachronizm każdej wspólnoty polega na tym, że – jako kategoria i zjawisko – wywodzi się ze wspólnoty pierwotnej. Oznacza to konstrukcję mentalną sprzed tysięcy lat, która podlega zderzeniu, konfrontacji i ubogaceniu, o wspomniane tysiące lat bytowych doświadczeń człowieka. Ponieważ świat – po owych tysiącach lat – jest już zgoła inny, a mentalność człowieka…
-
Kolejny, czwarty zakręt dziejowy?
Skąd pytanie? Nie dlatego, bym miał wątpliwości – pytam, gdyż nie wiem, ile zakrętów dziejowych „zaliczyła” Mogielnica wcześniej. Bo każdy z nich spowodował duże zmiany i miał ważne, dla dalszego rozwoju naszego miasta, znaczenie.
-
Refleksje o „Wspólnocie”
Z górą pięć wieków Mogielnica była prywatną własnością księży cystersów z Sulejowa. W okresie tym – przy spolegliwej akceptacji opatów, klasztornych dziedziców – ukształtowała się tu tradycja wspólnego korzystania mieszkańców Mogielnicy z naturalnych zasobów tutejszych: lasów, pastwisk i nadrzecznych łąk. Finalnym wyrazem zachowania tych tradycji, było powołanie do życia, w 1846 roku (wprawdzie po wieloletnim…
-
Założycielskie intencje
Intencją inicjatorów „Wspólnoty” nie była filantropia. Podpisujący akt notarialny, ówcześni dziedzice Mogielnicy – Piotr Wichliński i Klementyna z Kozietulskich – działali w widocznym pośpiechu, jednostronnie i bez konsultacji ze stroną zainteresowaną – prawdopodobnie pod presją wydarzeń powstania chłopskiego Jakuba Szeli. Proces sądowy – pierwotnie przeciwko opatowi Konwentu Cystersów z Sulejowa – trwał od…
Dodaj komentarz