Wstęp
Wielu polityków, ubiegających się ostatnio o zaszczytne prawo, do zasiadania w parlamencie, zadawało sobie i elektoratowi pytanie: Czy mieszkanie jest towarem, czy prawem? Odpowiedzi były – jak zwykle w naszym społeczeństwie – „Od Sasa do Lasa”. I to tłumaczy dlaczego zawsze podchodzili do tematu niczym „pies do jeża„, pasywnie oglądając się na „niewidzialną rękę wolnego rynku„.
Czy perspektywa budowy nowych mieszkań dopuszcza chciwość wszelkich pośredników owego procesu i dążenia, czy też jest prawem – aspirującym do powszechności i dostępności? Ja nie jestem politykiem, więc stawiam na to drugie. Chcąc myśleć o demografii – trzeba wpierw spełnić minimum warunków do prokreacji. Chyba że nasi politycy widzą owo minimum w „wypasionej bryce…
(G. Z.)
-
Panel-Dom
Panel-Dom (opis założeń ogólnych technologii) „Panel-Dom” jest propozycją dla desperatów. Dlaczego? Gdyż – w gruncie rzeczy – kwestionuje społeczny podział obowiązków – tu: zadania resortu budownictwa – i apeluje: Nie czekajcie na lokale „pod klucz”, tylko bierzcie inicjatywę w swoje ręce! Opracowałem ją, w ramach pracy dyplomowej, w Studium Ekonomiki Budownictwa, w warszawskiej…
-
Budowa zalewu w Mogielnicy
(z nagrania magnetofonowego wypowiedzi inicjatora przedsięwzięcia – Sławomira Chmielewskiego) W maju 1991 r. przyszło z Radomia, do Urzędu Miasta i Gminy w Mogielnicy, pismo z Urzędu Wojewódzkiego, zachęcające, by podejmować wszelkie możliwe działania w celu retencjonowania wody. Było w nim m. in.: „…przypominamy, że istnieje możliwość wsparcia z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej…
Dodaj komentarz