Edukacja plastyczna

            Podczas sierpniowej wizyty w „MOGAR”, peletonu pewnego klubu rowerowego z Radomia, wywiązała się polemika naszych gości, na temat zaniedbań, zaniechań i niedostatków szkolnej edukacji plastycznej, po stronie ówczesnego (sprzed ok. 30 lat), młodego pokolenia, polskiego  społeczeństwa. Czy istotnie jest to dziś przyczyną braku zrozumienia – niekiedy wręcz „plastycznego analfabetyzmu” –  Polaków, czy też zjawisko owo nie występuje jeszcze w wymiarze niepokojącym i powszechnym?

            „Edukacja plastyczna” będzie więc na naszej stronie internetowej namiastką odnośnej edukacji, a także forum polemiki i wymiany „plastycznych poglądów”, osób zaangażowanych bądź tylko incydentalnie zainteresowanych.Ich uczestnicy (zatem: „nasi stronnicy”!) – nie muszą być (rzecz jasna!) naszymi zwolennikami!

            Jako materiał inicjujący tematykę sztuk pięknych i proponujący dobór tematów, uczynimy zbiór esejów Barbary Bieniulis Strynkiewiczowej:  Między naturą i abstrakcją, czyli myśli o sztuce, na marginesie działalności artysty-rzeźbiarza. Były oneniegdyś emitowane w rozgłośni Polskiego Radia w Toruniu, w latach Jej akademickiej pracy dydaktycznej, w Zakładzie Rzeźby Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ich lektura może być źródłem wstępnej edukacji plastycznej, ale też skłania do opinii, że czynna artystka-rzeźbiarka – a zarazem p. doc. Bieniulis Strynkiewiczowa – była  również artystycznym filozofem.

            Moderatorem „Edukacji plastycznej” będzie artysta-rzeźbiarz i malarz, z Jastrzębi  – Włodzimierz Marczak. Projektantem strony internetowej „MOGAR” jest absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – Grzegorz Stępniak, z Żyrardowa.

                                                                                                                      (G. Z.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *