Od redaktora

Między naturą i abstrakcją” – to tytuł pracy habilitacyjnej Autorki, którą napisała w Instytucie Artystyczno-Pedagogicznym, na Wydziale Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnoszę jednak wrażenie, iż jest to „wspólny mianownik” wszystkich koncepcji i realizacji, współczesnych twórców dzieł plastycznych. Wszystkie bowiem te dzieła mieszczą się w sferze intelektualnej między światem realnym i abstrakcją. Natura zaś – zawsze była i pozostanie źródłem inspiracji artystów.

– Nie była historykiem sztuki, co bynajmniej nie ujmuje Jej prawa do własnych obserwacji, spostrzeżeń, refleksji, konkluzji – stwierdziłapo lekturze całości była asystentka doc. Barbary Bieniulis Strynkiewiczowej – p. Joanna Bebarska – dziś profesor rzeźby, toruńskiej Alma Mater. Należy też przypuszczać, że owe – przemyślenia Autorki – dojrzewały w konsultacjach i rozmowach z małżonkiem – prof. Franciszkiem Strynkiewiczem.

Pragnę, by publikacja ta przypomniała dorobek artystyczny i intelektualny wybitnej polskiej rzeźbiarki XX w. – już z górą ćwierć wieku po Jej śmierci (gdyż zmarła w dn. 15 października 1996 r.). Obserwując sukcesywne „oddalanie się” współczesnej sztuki od życia, mam też nadzieję, że refleksje Autorki okażą się, przystępnym dla nieprofesjonalistów wykładem terminów i pojęć, przybliżających im „tajemny świat sztuki”. Z kolei dla czynnych artystów-plastyków – może być sposobnością do konfrontacji z ich własnymi poglądami, interpretacjami, ocenami –

laik w dziedzinie sztuki – red. – G.Z.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *