„Inny Świat Strynkiewiczów” – 1991 r.
Wywiad Adama Chmielewskiego – 2019 r.
  • Trzy odmowy

    m.in: W sprawie oferty złożonej Gminie przez Pana Grzegorza Zdziecha dotyczącej: „Dalszych losów i możliwości publicznego wykorzystania byłej plenerowej ekspozycji współczesnej rzeźby polskiej – w Mogielnicy, przy ul. Ks. Zagańczyka 65”.

    czytaj dalej

  • Mogielnicka Arkadia

    czyli ogrójec, w którym – obok kwiatów, krzewów i drzew – wyrosły rzeźby. Docent Barbarę-Bieniulis Strynkiewiczową i prof. Franciszka Strynkiewicza – jako krewny z trzeciego pokolenia następców – znałem od urodzenia. Bywałem także gościem i miłośnikiem ich bajkowego ogrodu-ekspozycji w – Mogielnicy – który pierwotnie kojarzył mi się z „Polaną Bajek”, oglądaną kiedyś na (radzieckim…

    czytaj dalej

  • Akt dziewczyny przerobili na Wenus z Milo

                Podczas trwającego postępowania spadkowego, po dwojgu zmarłych artystach-rzeźbiarzach: prof. Franciszku Strynkiewiczu i doc. Barbarze Bieniulis Strynkiewiczowej (konkretnie – w latach: 1998-2004) miało miejsce wiele przypadków nieuprawnionej obecności, nieustalonych sprawców, na terenie ich mogielnickiej posiadłości – parku-ekspozycji rzeźb i pracowni artystycznej, w Mogielnicy. Nim Sąd wskazał  osoby uprawnionych  spadkobierców, do zamkniętych pomieszczeń murowanej pracowni rzeźbiarskiej…

    czytaj dalej

  • Katalog zbiorów „MOGAR”

    Katalog zbiorów „MOGAR” w Mogielnicy Jak okazało się niedawno, w 2021r. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, przyjęło darowiznę Andrzeja Bieńkowskiego i Krzysztofa Burka, w postaci ponad 700 szkiców, rysunków i obrazów, autorstwa: Barbary Bieniulis Strynkiewiczowej oraz jej córki – Doroty Strynkiewicz. Więcej na ten temat – w tekście: „Od autokuratora do sukcesora Zagłoby”.

    czytaj dalej

  • Powracająca fala

    Pięknych ogrodów jest w Polsce niemało, ale takich gdzie – obok drzew, krzewów i kwiatów wyrosły jeszcze oryginalne rzeźby – jest bodaj tylko kilka!Ekspozycja rzeźby, o której pisałem w „Kwartalniku Orońskim” w 2007 r., powoli rozrasta się. Rzeźb przybywa „wstrzemięźliwie”- na zasadzie „kuli śniegowej” – różne bowiem były i są ich losy… Długotrwałemu postępowaniu spadkowemu…

    czytaj dalej

  • Synteza sztuki i natury

                Ogród  rzeźbiarski  Mogielnicy, wraz ze znajdującą się na jego terenie pracownią, stanowi unikalną w polskich warunkach całość, jednoczącą w sobie działanie sztuki i natury. Na tę uderzającą jednorodność artystycznego wyrazu składają się wpisane w kontekst natury i architektonicznej przestrzeni pracowni – prace dwojga artystów rzeźbiarzy: Barbary Bieniulis Strynkiewiczowej i Franciszka Strynkiewicza. Wyczuwalna jest tu…

    czytaj dalej

  • Amatorzy głów

    W połowie 2024 r. – osobliwe upodobanie prezentują nadal „kolekcjonerzy”, którzy zadowalają się samymi tylko głowami rzeźb Strynkiewiczów, nad którymi roztoczyli swą opiekę, po śmierci obojga artystów. Z jednej strony napawa ostrożnym optymizmem fakt, że są jeszcze ludzie, dla których rzeźba jest nie tylko „glinianą skorupą”. Cieszy też fakt, że w naszym kraju budzi się…

    czytaj dalej

Szkic odręczny Barbary, ułatwiający lokalizację mogielnickiej ekspozycji (dojazd od strony Warszawy)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *